Preloader Preloader Preloader
×
About Services News / Articles People Contact

Articles

Pohled ČNB na Bitcoin

bitcoinČNB dne 19.11.2018 vydala ve formě stanoviska dokument nazvaný K obchodování s tzv. převodními tokeny, kde vymezuje právní rámec obchodu s kryptoměnou. Je zajímavé, že ačkoliv napříč Evropou a jednotlivými regulátory je snaha o zahrnutí převodních tokenů pod co největší regulaci a řadit je spíše k e-penězům a podrobovat je regulaci zejména z hlediska právní úpravy proti praní špinavých peněz, ČNB volí spíše formu minimalistickou, a to vymezením se proti převodním tokenům jako platebním prostředkům.

ČNB popisuje ve svém stručném stanovisku, zda je k jednotlivým obchodům potřeba oprávnění k činnosti nebo registrace v příslušném seznamu vedeném ČNB. V tomto ohledu dochází k závěru, že takové oprávnění bude vyžadovat pouze u obchodu s deriváty na určitý převodní token, v případě správy majetku investorů (např. fondů a provádění převodů peněžních prostředků v souvislosti s organizací obchodů s tokeny). Velice zjednodušeně se dá uvést, že ČNB se o tokeny, např. Bitcon, zajímá až v případě, kdy dochází k obchodu s „reálnými“ penězi.

V případě dotazů nejen k obecně známému termínu Bitcoinu, ale ke všem tzv. krypto aktivitám a blockchainu jsme Vám připraveni zajistit odpovědi a rádi se tomuto tématu budeme věnovat dále.

Stanovisko ČNB naleznete zde: http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/faq/stanoviska_a_odpovedi/pdf/k_obchodovani_s_prevodnimi_tokeny.pdf  

Category
Contact

For further information or if you have any questions
please do not hesitate to contact us by e-mail.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

ID N°: 06295525
VAT: CZ06295525
Company registered by the Municpal Court at Prague,
section C, insert 279699

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. More info